Szukaj Pokaż menu

Wielopak Weekendowy DCXX

62 519  
223  
W 620 Wielopaku znajdziecie m.in. kawał o uczuciach, żart o szczęśliwych dzieciakach oraz dowcip o klubie "Rokoko"...

Mąż wraca nad ranem do domu i od progu dostaje wałkiem w łeb. Gdy trochę doszedł do siebie, żona objęła go i zaczęła płakać:
- Wasia, przepraszam! Zupełnie zapomniałam, że dziś miałeś nocną zmianę.

by Peppone

* * * * *

Niesamowity świat w gifach - zwolnione tempo

132 840  
458   23  
Codziennie wykonujemy tysiące czynności, które nie wydają się zbyt fascynujące. Czasem wystarczy popatrzeć na coś z innej perspektywy, a może wyglądać całkiem inaczej. Oto 15 gifów prezentujących świat w zwolnionym tempie.

#1. Paralizator

Japońska bomba „Yonshakudama” - największy fajerwerk świata!

82 910  
229   39  
To jedna z tych rzeczy, które najmocniej rozpalają umysły fanów sztucznych ogni na całym świecie. Ludzka pasja przekraczania kolejnych granic, odnosi się jak najbardziej do tematu fajerwerków i znajduje jedną ze swoich granic w Japonii. To właśnie tam wystrzelono jeden z największych sztucznych ogni na świecie.

Premiera tego niesamowitego widowiska miała miejsce w 2006 roku podczas festiwalu Katakai-Matsuri w japońskim Katakai. Od tego momentu co roku organizowane są tam pokazy fajerwerków, podczas których wystrzeliwuje się „Yonshakudamę” – tak właśnie nazywa się ten olbrzymi pocisk, kosztujący 1500 dolarów. Występuje on w dwóch odmianach: naziemnej i powietrznej.

Lotną bombę stworzono w kształcie kuli o średnicy równej 120 cm (48 cali)! Każdy fan pirotechniki (profesjonalnej lub nawet amatorskiej) zapewne już po tej informacji zdaje sobie sprawę, ile materiałów wybuchowych można zmieścić do takiej objętości. Łączna masa kuli to aż 450 kg! Z tego powodu musi być wystrzeliwana przez specjalną tubę o długości kilku metrów, z którą jest połączona specjalnymi „szelkami”. Dzięki temu materiał wybuchowy zostaje wystrzelony w podobny sposób, jak kula z armaty.

Podczas wystrzału podpala się lont, którego długość zostaje precyzyjnie określona, aby przypadkiem wybuch nie nastąpił zbyt nisko. Jest to szczególnie istotne przy tak dużych ładunkach, ponieważ średnica efektów świetlnych potrafi dochodzić do kilkuset metrów! Złe wymierzenie lontu i siły wyrzutu z tuby, mogłoby się skończyć poparzeniami widowni lub nawet śmiercią. „Yonshukdama” osiąga bezpieczną wysokość… 850 metrów, po czym wybucha zgromadzonymi wewnątrz siebie materiałami wybuchowymi, tworzącymi czaszę o rozpiętości nawet 800 metrów!! Twórcy pomyśleli o urozmaiceniu pokazów, dlatego istnieją dwa rodzaje pocisku lotnego, różniące się efektami. Pierwszy nosi nazwę „Brokatowej korony ponad kolorowymi kwiatami” i wygląda następująco:


Z kolei druga odmiana nazywa się „Bukiet kwiatów podwójnie kwitnący” i prezentuje się równie efektownie:


Mogłoby się wydawać, że odmiana stojąca prezentuje się nieco mniej imponująco, ponieważ jej średnica wynosi „jedynie” 81 centymetrów (32 cale). Jednak każdego, kto nie jest przekonany do potężnych możliwości tego rodzaju „Yonshakudamy”, nie będę namawiać słowami – po prostu spójrzcie na to zdjęcie:


Oczywiście wszelkie fajerwerki (szczególnie te olbrzymie!) wyglądają najlepiej podczas widowiska oglądanego na żywo, dlatego proponujemy zapoznać się z filmami nagranymi podczas pokazów tych niesamowitych bomb:


229
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Niesamowity świat w gifach - zwolnione tempo
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu James May też kiedyś wyleciał z pracy - mniej znana historia jego trollowania
Przejdź do artykułu Znajdź różnice - profesjonalny poradnik
Przejdź do artykułu Dziesięć ciekawostek o USA opisuje bojowniczka JM
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Korea Północna jakiej rząd nie chce publicznie pokazywać
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu Walczył ponad 3 godziny, żeby wyciągnąć z wody prawdziwą bestię
Przejdź do artykułu 7 rzeczy, w których Korea Północna jest naprawdę dobra

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą